Praten met robots: hoe machines onze communicatie veranderen

Nieuws
10-03-2025
Jochen Peter
Steeds vaker praten we niet alleen met mensen, maar ook met machines. Denk aan chatbots bij de klantenservice, Siri op je telefoon of sociale robots die kinderen helpen leren. Velen van ons gebruiken ChatGPT intussen ook in hun dagelijks werk. Maar hoe beïnvloedt dit de manier waarop we communiceren?

Communicatiewetenschapper Jochen Peter doet onderzoek naar Human-Machine Communication (HMC) met diverse collega's van de Amsterdam School of Communication Research (ASCoR).

Wanneer voelt een machine als een gesprekspartner?

Soms voelt een gesprek met een chatbot of virtuele assistent heel natuurlijk, alsof je met een mens praat. Andere keren merk je meteen dat het een computer is. Jochen Peter en collega’s onderzoeken waarom dit zo is.  Ze ontdekten dat mensen een chatbot fijner vinden dan een website. Maar we blijven als gebruikers wel kritisch: als een chatbot menselijk lijkt, maar werkt op basis van AI, kan dat juist ongemakkelijk aanvoelen.

[....]

Lees verder op: UvA

Gerelateerde vacatures

Geïnteresseerd in een carrière bij organisaties in ditzelfde vakgebied? Bekijk hieronder de gerelateerde vacatures en vind de perfecte match voor jou!
Triple A - Risk Finance
Marktconform
Medior
Amsterdam
Als Senior Consultant – Actuarial Technology ben je werkzaam op het snijvlak van IT en actuariaat, waarbij je een essentiële rol speelt in de brug hiertussen.
Triple A - Risk Finance
Marktconform
Medior, Senior
Amsterdam
Ben jij toe aan een nieuwe uitdaging en zoek je een omgeving waarin je impact kan maken, de ruimte krijgt om mee te werken aan nieuwe proposities en jezelf verder...
NN
4.827 - 6.895
Medior
Den Haag
The Data & Automation Analyst role involves designing and implementing automation solutions, integrating AI technologies, collaborating with stakeholders, maintaining dashboards, and ensuring data quality to enhance compliance processes.
De Nederlandsche Bank
4.600 - 6.600
Medior
Amsterdam
Werk mee aan innovatieve trajecten in een snel bewegende ICT-omgeving als senior Python developer bij DNB.